title

SEO çalışmaları - SEO nedir?

SEO çalışmaları - SEO nedir? SEO Nasıl Yapılır? SEO konusunda dikkat edilmesi gerekenler nedir?

SEO çalışmaları neden önemlidir?

SEO Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu'nun (Search Engine Optimization) kısaltmasıdır. Google vb. arama motorlarında üst sıralarda (veya ilk sayfalarda) bir yerleşim elde etmek için yapılan çalışmaların genel adıdır. Peki bunun olanı nasıl oluyor diyebilirsiniz. Kısa ve net olarak şöyle açıklayabiliriz: Parasız olanı, olanıdır!

SEO'da web sitenizdeki sayfaları ve makaleleri güçlendirmeniz gerekir. Kullanıcı aradıklarını kolayca bulabilmelidir. Ayrıca içeriği bol tutabilmelisiniz. Peki bu ne için bu kadar önemlidir? Web sitenize SEO uygulamakla, gerçek ziyaretçilerden ve trafikten emin olabilirsiniz.

Web sitenizin içeriğinin kalitesinin yüksek olması, düzenli ziyaretçilerinizin artması demektir. Ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını karşılayabildiğiniz sürece, web sitenizin üst sıralara çıkması hızlanacaktır.

Ayrıca, web siteniz herkes için değerli bilgiler veya içerik barındırıyorsa, arama motorları web sitenizi destekleyecektir.

Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin anahtar kelimelerini optimize ederseniz, web siteniz arama motorlarında iyi bir şekilde sıralanır. Hizmetlerinizi iyi bir şekilde anlatan ilgi çekici bir içeriğiniz varsa, kullanıcıların web sitenize girme olasılığını ve sitede kalma süresini güçlendirirsiniz.

trafikten elde edilen neticeler, para ödenerek oluşturulan trafikten elde edilenlerden daha uzun süre devam eder.

Doğrudur, SEO gerçekleştirmek zordur. Hatta ilk bakışta zaman kaybı gibi gözükebilir. Ancak kesinlikle zaman kaybı değildir.

SEO çalışmaları için profesyonel bir firma ile anlaştığımda onlara ödeyeceğim parayı neden reklamlara ödemeyeyim?

Yukarıda söylediğimiz gibi SEO çok daha kalıcıdır. Ayrıca sağlam temellerle kurulmuştur. Reklam vermeyi kestiğinizde siteniz yeniden sayfalarca geriye düşecektir. Oysa 6 ay ya da 1 yıllık bir SEO çalışmasının ardından artık ücret ödemeniz gerekmez. Sadece belli içerikler üreterek devam etmeniz yeterlidir. Kısaca, reklam vererek kısa vadede, seo çalışmaları ile orta ve uzun vadede kazanırsınız. Bununla beraber, eğer teknik, altyapısal ve içeriksel düzenlemeleri yapacak ekibiniz var ise, herhangi bir ücret ödemenize de gerek kalmayacaktır.

SEO’nun başka ne faydaları var?

SEO sayesinde web sitelerine gelen ziyaretçilerin daha uzun süre kaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca oturum başına çok daha fazla sayfaya göz gezdirdikleri belirlenmiştir. Tüm bunlar arama motorlarına web sitenizin ne kadar başarılı olduğunu yansıtır.

SEO çalışmaları legal mi?

Tabii ki. Sitenizi teknik ve içeriksel olarak geliştirmenin neresi illegal olabilir ki?

SEO çalışmaları kapsamında ne yapılması gerektiği nasıl anlaşılıyor?

SEO çalışması öncesinde mutlaka analiz yapılmalı ve rapor sunulmalıdır. Bu raporda siz, web sitenizin teknik durumunu, eksiklerini, ne yapmanız gerektiğini ve belki de en önemlisi rakiplerinizin hangi siteler olduğunu ve rakipleriniz ile aranızdaki tüm farkları rakamsal olarak görürsünüz.

Bununla beraber, Google sitenizde aslında hiç istemeyeceğiniz bir sayfayı ya da bölümü sizin haberiniz olmadan indekslemiş olabilir. Sahi… en son ne zaman google’da site:// siteadiniz.com gibi bir arama yapıp google’ın hangi sayfalarınızı indekslediğini kontrol ettiniz?

Unutmadan, hedef kitlenizdeki müşterilerinizin google’da en çok hangi kelime ya da kelime grupları ile arama yaptığını biliyor musunuz? Raporlarda bu bilgi de aylık arama hacimleri ile birlikte mevcuttur.
 

Örneğin, sitenize şu anda reklam vererek müşteri çekiyorsanız, sitenize giren müşteri sayısı ile hemen sitenizden ayrılan müşteri sayısı arasındaki farkı ve bu durumun neden olduğunu biliyor musunuz? Raporların içerisinde bu bilgilere de ulaşabilirsiniz.

 

SEO çalışmalarının gidişatını ve faydasını nasıl göreceğim?

SEO çalışmalarında profesyonel bir firma ile çalıştığınızda size aylık olarak rapor hazırlanarak sunulur. Bununla beraber, çalışmaların faydasını birkaç ayın sonunda zaten satışlarınıza yansıması ile net bir şekilde görebilirsiniz.

SEO çalışmaları işime ya da firmama ne kadar katkı sağlar?
SEO çalışmaları internet sitenizi bir dükkana benzetirsek dükkanınıza daha fazla müşteri girmesine sebep olur. Bununla beraber, firmanınızın kalıcı olarak hatırda kalmasını da sağlayacağı için fiziksel dükkanınız varsa orada da etkisi görülebilir. Gerçek hayatta dükkanınıza giren müşterinin sayısının artması sizin için önemli midir? Kesinlikle önemlidir, değil mi? Çünkü dükkanınıza giren müşteri sayısı arttıkça satışlarınız artar. Ancak her dükkana giren kişi sizden ürün satın alacak anlamına gelmez. Bu nedenle dükkana giren kişi sayısı ile gelirleriniz arasında doğru orantı vardır. Ama satışlarınıza % kaç oranda ilave katkı sağladığı fiyatlarınız ve müşteri memnuniyetiniz ile belirlenecektir. SEO çalışmalarının internet sitenizdeki trafiğe etkisinin %40 'ın altında olması çok görülmüş bir rakam değildir. SEO çalışmalarının satışlara etkisi %80- 130 'lara kadar çıkabilir.


SEO çalışmaları ne kadar sürüyor?

Bu biraz sektörünüze ve sektörünüzdeki rekabet oranlarına bağlı olarak değişmektedir. Hazırlanacak raporun sonunda net olarak belli olacaktır. Genellikle 6 aylık ya da 12 aylık çalışmalar yapılır.


Son söz…

Son olarak şunu belirtelim: Para ödeyerek elde ettiğiniz trafik, ödemeyi bırakınca sona eriyor. Ama SEO çalışmanızı sona erdirseniz bile yapmış olduğunuz doğal optimizasyon sayesinde verim almaya devam edersiniz.

Yukarıda belirttiğimiz üzere SEO çalışması süre alan kapsamlı çalışmaların bir bütünüdür. Bizim tavsiyemiz bir SEO uzmanından yardım almanızdır. Özellikle bir alışveriş sitesi sahibi iseniz profesyonel bir bakışa ihtiyacınız olacaktır.

SEO çalışmaları konusunda daha fazla bilgi almak istiyorum ?

Longplay ailesi olarak size bu konuda yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Web siteniz için yapılması gerekenleri ücretsiz analizlerimiz neticesinde size sunmaya hazırız. İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, ücretsiz analizimizi talep edebilirsiniz.